Jak wynająć mieszkanie z rynku pierwotnego?

Wiele osób decyduje się na zakup nowego mieszkania z rynku pierwotnego, które w ostateczności będzie wynajmowane. Poniżej kilka wskazówek jak bezpiecznie kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, a nastepnie przeznaczyć je na wynajem.

Przed ostateczną decyzją o wyborze firmy deweloperskiej, która wybuduje dla nas mieszkanie, należy sprawdzić przede wszystkim kwestie prawne.

Jak sprawdzić dewelopera?

Firma deweloperska jest zobowiązana do przedstawienia potencjalnemu nabywcy prospektu informacyjnego, w którym znajdziemy takie informacje jak:

  • historia spółki

  • doświadczenie w realizacji innych projektów budowlanych.

Dzięki tym dwóm informacjom mamy możliwość sprawdzenia czy nasz deweloper nie ma problemów finansowych i czy nie jest przeciwko niemu prowadzona egzekucja komornicza. Nie każdy ma możliwość kupienia już wybudowanych mieszkań, dlatego tak ważne jest sprawdzenie wszystkich kwestii finansowych. Ponadto w prospekcie deweloperskim znajdują się takie informacje jak:

  • podstawa prawna upoważniająca do rozpoczęcia budowy

  • harmonogram prac budowlanych

  • sposób finansowania budowy.

Szukając informacji o deweloperze powinniśmy przede wszystkim uzyskać wiedzę na temat wydanego pozwolenia na budowę oraz prawo do dysponowania gruntem, na którym powstanie budynek z naszym mieszkaniem. Mamy prawo o przedłożenie przez dewelopera zaświadczenia o niezaleganiu z Urzędu Skarbowego oraz z ZUS. Deweloper powinien nam również przedstawić sprawozdanie finansowe, dzięki któremu dowiemy się czy stać go na budowę osiedla. Inne kwestie prawne znaleźć można również w księdze wieczystej. Podpisując umowę przedwstępną z deweloperem, należy skorzystać z pomocy prawnika w celu przeanalizowania jej treści.

Jak poznać opinie o dweloperze?

Jeśli nasz deweloper posiada doświadczenie oznacza to, że już wcześniej wybudował inne osiedla. Opinii o firmie deweloperskiej możemy szukać w internecie, na formach internetowych, ale możemy również zapytać mieszkańców osiedla wybudowanego.

Warto wybrać się na miejsce prowadzonej budowy lub już ukończonych projektów, aby mieć pewność, że firma jest solidna. Dobrym rozwiązaniem jest również zaciągnięcie opinii w spółdzielni mieszkaniowej, tam dowiemy się jak naprawdę wygląda mieszkanie w budynkach wybudowanych przez naszego dewelopera, ponieważ opinie w internecie nie do końca mogą być prawdą warto wiedzę zdobywać na własną rękę.

Dla kogo mieszkania na wynajem?

Należy obalić mit, że mieszkanie na wynajem kupuje się wyłącznie z rynku wtórnego. Przede wszystkim takie mieszkania są nowocześniejsze, w atrakcyjnych lokalizacjach. Poza tym, nie każdy wynajmujący chce mieszkać w samym centrum miasta.

Ciekawa lokalizacja na wynajem nowego mieszkania to również obrzeża miasta, gdzie jesteśmy oddaleni od miejskiego zgiełku, a dookoła otacza nas cisza i zieleń.

Więcej o mieszkaniach na wynajem przeczytasz tutaj.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem hipotecznym zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *