Jak zacząć oszczędzanie na własne mieszkanie?

Wymówek mam zawsze wiele, ale stworzenie domowego budżetu i trzymanie się planu pomoże nam uzbierać wymaganą kwotę wkładu własnego. Na początek warto skupić się na zaoszczędzeniu na wkład własny. Nadal obowiazuje minimalny wkład wlasny wynoszący 10 proc. wartości nieruchomości, ale coraz wiecej banków wymaga 20 proc. wkładu. Wysokość wniesiosnych środków własnych przekłada się równieą na wysokość kosztów kredytowych, im wyższy wkład tym niższe koszty. 

Jak stworzyć domowy budżet?

Na początku może nam się wydawać, że mamy swoje wydatki pod kontrolą, ale jeśli wysilimy się i zrobimy dokładny audyt naszego domowego budżetu, może się okazać, że pozostawia on wiele do życzenia. Kontrola wydatków nie jest łatwa, ale pomaga nam w codziennym gospodarowaniu budżetem.

Oszczędzanie na własne mieszkanie wymaga samodyscypliny, ale stworzenie domowego budżetu ułatwi nam sprawę. Co najmniej raz w miesiącu dokonywać dokładnej analizy wydatków, a tym samym ustalić kwotę, która nie powinna być przekraczana.

Dobrym sposobem przy oszczędzaniu na własne mieszkanie jest posiadanie dodatkowego konta, na które będziemy przelewać zaoszczędzone środki. Pozwoli nam to na uniknięcie pokus na przykład na sezonowych wyprzedażach.

Jak obliczyć swoje oszczędności?

Kiedy zaczynamy myśleć o własnym mieszkaniu, warto przeliczyć swoje oszczędności i zastanowić się ile środków powinniśmy jeszcze zgromadzić, aby bezpiecznie zakupić nieruchomość. Poza wspomnianym wkładem własnym przy zakupie mieszkania, należy posiadać jeszcze środki na koszty około kredytowe. Zaliczymy do nich między innymi opłatę skarbową za wpis do Księgi Wieczystej, podpisanie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego oraz o ubezpieczeniu pomostowy.

Więcej o kosztach kredytowych dowiesz się tutaj.

Kupując mieszkanie, musimy się liczyć z wydatkami na poczet przeprowadzki, drobnym remontem czy innymi opłatami. Posiadając większe oszczędności, zakup mieszkania będzie nie tylko bezpieczny, ale również dla nas spokojniejszy, ponieważ nie będziemy musieli się martwić o wydatki.

Jak zwiększyć dochody?

Czasami oszczędzanie wydaje się niemożliwe przy wysokich wydatkach, jednak zwiększę dochodów poprzez dodatkowe źródło dochodu, pomoże nam na powiększanie oszczędności. Inwestycja w nieruchomości to obecnie najczęściej wybierane sposoby na lokowanie oszczędności. Lokaty bankowe nie gwarantują zysków, co jest efektem niskich stóp procentowych, które natomiast gwarantują tańsze kredyty hipoteczne.

Oszczędzanie na własne mieszkanie pozwoli nam nie tylko na stabilizację, ale również na zainwestowanie zgromadzonego kapitału finansowego.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem hipotecznym zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *