Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

Mieszkanie to duża inwestycja, zazwyczaj chcemy, aby była dla nas bezpieczna. Poznaj 4 zasady dzięki, którym zakup mieszkania będzie dla ciebie bezpieczny i zmniejszy stres związany z nabyciem nowej nieruchomości.

Mieszkanie możemy kupić zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Każda z tych transakcji nieco inaczej wygląda. Przyjrzyjmy się w pierwszej kolejności mieszkaniom z rynku pierwotnego.

Zasada nr 1 – poznaj dewelopera

Firma deweloperska odpowiada za oddanie do użytku budynków mieszkalnych. Za nim zdecydujemy się na konkretną firmę, warto sprawdzić jej status prawny oraz prześwietlić sytuację finansową.

W celu zapoznania się z tym, w jaki sposób przebiegały wcześniej transakcje z firmą deweloperską można zasięgnąć opinii osób, które już wcześniej kupiły mieszkania na rynku pierwotnym od interesującej nas firmy. Szukając opinii o deweloperze można przejrzeć forma internetowe oraz social media.

Zasada nr 2 – umowa deweloperska

Istnieje jedna podstawowa zasada, co do sporządzania umowy deweloperskiej. Mianowicie umowa deweloperska powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego. Zadaniem umowy jest zobowiązanie obu stron do przeprowadzenia transakcji. Deweloper zobowiązuje się do oddania lokalu mieszkalnego, natomiast nabywca do zapłaty za mieszkanie.

W umowie deweloperskiej zawarte są tzw. kary umowę, które obowiązują wobec obu stron umowy. W umowie powinny zostać takie informacje jak:

  • data ukończenia inwestycji

  • data przeniesienia prawa własności na nabywcę mieszkania

  • określenie standardu mieszkania

  • wykonaniu otoczenia nieruchomości

  • garażu lub miejsca parkingowe

  • klatka schodowa oraz winda

  • wykończenia mieszkania

  • pomiar pomieszczeń

  • schemat instalacji elektrycznej oraz wodnokanalizacyjnej.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Zasada nr 3 – prawo do mieszkania

Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego najważniejsze jest, aby sprawdzić czy sprzedający ma prawo do dysponowania nieruchomością. Kupowanie mieszkanie można sprawdzić samodzielnie korzystając z ksiąg wieczystych dostępnych w internecie.

Przy sprawdzaniu ksiąg wieczystych, warto skupić się na dziale III, gdzie są wpisane wszelkie służebności oraz na dziale IV, gdzie mamy wpisy wierzycieli hipoteki. Jeśli mieszkanie jest zadłużone lub jest na nie zaciągnięty kredyt hipoteczny to w hipotekę zostanie wpisany bank kredytujący.

Jedną z ważniejszych kwestii przy sprawdzaniu nieruchomości jest dożywotnie prawo. Jeśli okaże się, że do nabywanej nieruchomości ma ktoś prawo dożywotnie oznacza to, że możemy kupić nieruchomość z lokatorem, któremu prawnie zagwarantowano prawo do mieszkania.

Zasada nr 4 – odbiór mieszkania

Bez względu na to czy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym przy odbiorze mieszkania. należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim stan nieruchomości nie powinien odbiegać od tego, co się znalazło w akcie notarialnym.

Przed podpisaniem odbioru nieruchomości, należy sprawdzić stan techniczny mieszkania oraz wyposażenie, które powinno być w podstawowym wyposażeniu, jak np. biały montaż.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kupnem mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego w kredycie hipotecznym zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *