Czy ekologiczny dom potrzebuje pozwolenia na budowę?

Mogłoby się wydawać, że aby zamieszkać we własnym domu musimy przejść przez całą biurokrację związaną z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu. Okazuje się, że wybudowanie domu ekologicznego z modułów nie wymaga pozwolenia na budowę. Cały sekret domu bez pozwolenia na budowę wynika z tego, że nie jest on trwałą budowlą i można go przetransportować w inne miejsce. Ekologiczny dom bez pozwolenia na budowę budowany jest z modułów, dzięki czemu może się on zwiększać zależnie od naszych potrzeb.

W jaki sposób wybudować dom bez pozwolenia na budowę?

Domy bez pozwolenia na budowę stały się na tyle popularne, że możemy je coraz częściej spotkać w naszym otoczeniu. Najczęściej takie budynki wykorzystywane są w celu stworzenia przestrzeni usługowej, ale coraz częściej wykorzystywane w codziennym życiu do zamieszkania.

Dom bez pozwolenia na budowę można właściwie postawić nawet na działce ogrodowej. Nie powinien on przekraczać ustawowych 35 metrów kwadratowych. Jeśli posiadamy własną ziemię, ale nie mamy wystarczających środków na wybudowanie domu w sposób tradycyjny to ekologiczne domy bez pozwolenia na budowę to pomysł na własny kąt.

Domy ekologiczne to przede wszystkim budynki, które nie stanowią budynku trwałego w rozumieniu przepisów o budownictwie. Zazwyczaj są to budynki stworzone z modułów, które ustawia się na wspornikach.

Jakie budynki nie wymagają pozwolenia na budowę?

Po zmianach w prawie budowlanym uzyskanie prawa do budowy polega na niemej zgodzie urzędu. Oznacza to w praktyce, że składamy wniosek o pozwoleniem na budowę, jeśli w ciągu 30 dni nie otrzymamy wstrzymania prac budowlanych możemy rozpocząć budowę domu.

Bez uzyskania pozwolenia na budowę możemy wybudować:

  • domek sezonowy do 35 metrów kwadratowych

  • altankę ogrodową do 35 metrów kwadratowych

  • garaż

  • przydomowy ganek

  • zadaszony ogród zimowy

  • basen lub oczko wodne do 50 metrów kwadratowych.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem na budowę domu zapraszamy do Kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *