Mieszkanie czy dom za miastem?

Szukanie swojego miejsca na ziemi nie jest łatwe, ale można znaleźć swoją przystań – wszystko zależy od naszych priorytetów oraz budżetu. Analiza rynku nieruchomości pozwoli nam zauważyć wiele prawidłowości, między innymi to, że za kwotę mieszkania w centrum miasta możemy sobie pozwolić na mniejszy dom na obrzeżach. Przy wyborze jednego z rozwiązań mieszkaniowych, należy przemyśleć na jakim standardzie nam zależy.

A może mały dom za miastem?

Stoimy przed wyborem mieszkanie czy dom? Decyzja nie jest łatwa, dobrze jest wypisać wady i zalety każdego z rozwiązań. Jeśli zależy nam na przestronnych pomieszczeniach z widokiem na panoramę miasta to raczej zdecydujemy się na mieszkanie. Kupując mieszkanie możemy jedynie liczyć na balkon lub niewielki taras.

Przy kupowaniu domu możemy wybrać czy zależy nam na dużej powierzchni wewnątrz czy na zewnątrz. Dom oferuje nam znacznie większą swobodę niż mieszkanie w bloku. Za cenę mieszkania, co prawda nie wybudujemy willi z kilkoma pokojami, ale uda nam się postawić schludny domek, w którym można wypocząć po ciężkiej pracy w centrum miasta.

Posiadanie domu powinno być dostosowane do portfela nabywcy. Mowa głównie o metrażu, który ma istotne znaczenie również przy zakupie mieszkania. Im większy metraż tym podwyższone koszty utrzymania nieruchomości.

Mały dom, duża przestrzeń

Standardowy metraż miejskich domów nie różni się zbyt wiele o mieszkań. Mianowicie standardowy dom w średniej wielkości mieście, jak Szczecin nabędziemy o metrażu do 100 m kw. W większych miastach można kupić apartamenty o większym metrażu. Na wsiach metraż jest nieco większy przez przystępne ceny działek budowlanych. Z reguły domy na wsi posiadają metraż 130-140 mkw.

Kupując dom miejski, warto się zastanowić czy zależy nam na dużej ilości pokoi, czy mniejszych pokojach o dobrym rozkładzie. Bardzo często domy miejskie maja pomniejszony metraż na korzyść ogrodu, który znajduje się na tyłach domu.

Ogród daje duży potencjał, ponieważ zawsze można rozbudować nieruchomość, dobudowując, np. ogród zimowy. Domu miejskiego możemy nabyć zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Projekt czy realizacja własnych wyobrażeń?

Projekt jest istotny nie tylko przy budowie domu, ale również przy aranżacji wnętrza. Jeśli chcemy mieć ładne i urządzone ze smakiem wnętrze, warto pokosić się o skorzystanie z porad specjalistów.

Projekt można zrealizować z gotowej oferty biura architektonicznego lub skonsultować z architektem. Niewątpliwie budowa domu może okazać się jedyną szansą na zrealizowanie naszych wyobrażeń o własnych czterech kątach.

Budując dom nie musimy kupować gotowego projektu, możemy stworzyć własny przy pomocy konsultacji ze specjalistą. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku dekorowania wnętrza czy to mieszkania czy domu. Poza ofertami budowy domu można również nabyć nieruchomość wybudowaną w poprzednim stuleciu. Co prawda jej cena będzie przystępna, ale będzie od nas wymagała znacznie większych nakładów pracy związanych z wyremontowaniem do takiego stanu, który nas zadowoli.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem hipotecznym zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *