Jak kolory mieszkania wpływają na nasze samopoczucie?

Dom to miejsce, w którym chcemy wygodnie wyciągnąć się na sofie z ulubioną książką, bawić się z dziećmi na włochatym dywanie, czy zgasić światło w sypialni i zanurzyć się w objęciach Morfeusza. Za oknem deszcz, w pracy ciężkie sztuczne oświetlenie i szare ściany. Kiedy wracasz do domu to chcesz, aby oczy odpoczęły najlepiej w kolorach zielonej letniej łąki, czy niebiańskiej błękitnej plaży.

Okazuje się, że na kondycję naszego samopoczucia wpływają barwy ścian w naszym otoczeniu. Po wejściu do domu uderza cię kolor krwistej czerwieni lub mrocznego głębokiego granatu, pierwszą rzecz jaką chcesz zrobić za nim twoje nogi przekroczą próg, to wziąć je za pas i uciec do ciepło urządzonej kawiarni na przeciwko, gdzie błękity współgrają z przyjemnymi odcieniami kamieni zebranych przez właścicieli restauracji w zeszłoroczne wakacje. 

Jak zmienić nasze wnętrze?

Masz już dość szarości i nudy spływającej ze ścian, podjąłeś ważną decyzję o metamorfozie, ale twój zapał skończył się na pustym koncie w banku. Sytuacja nie jest tak beznadziejna, jak mogłoby się wydawać. Posiadając zdolność kredytową możesz zaciągnąć kredyt gotówkowy lub pożyczkę hipoteczną, za pomocą której twoje mieszkanie będzie wyglądało, jak z modnych domowych katalogów.

W głowie masz plan jak wyremontować mieszkanie, ale nie jesteś do końca pewny swojej wizji, dlatego możesz skorzystać z kredytu gotówkowego, gdzie bank nie będzie prosił o wskazanie celu kredytowego, a ty tym samym będziesz mieć możliwość puszczenia wodzów fantazji.

 

Kolory-uczuć-idealne-do-wnętrz-1

Po głębszych przemyśleniach doszedłeś do wniosku, że metamorfoza nie jest dla ciebie zadowalająca, wolałbyś zmienić wszystko od podstaw. Dobrym rozwiązaniem jest zaciągnięcie pożyczki hipotecznej, gdzie zabezpieczeniem kredytu będzie remontowane mieszkania lub dom. Przy generalnych remontach konieczne jest sporządzenie kosztorysu planowanych prac, aby nie nadwyrężać budżetu przeznaczonego na remont. Pożyczka hipoteczna pozwala na zakup oraz remont stałych elementów wnętrza, jak ściany, podłogi czy okna, montaż szaf, ale nie możemy zakupić elementów dekoracyjnych, jak puchatych dywanów, lnianych obrusów czy jedwabnych firan.

Przy generalnych remontach należy się skupić na doborze odpowiednich barw, aby po kilku miesiącach ponownie nie poczuć znużenia po przekroczeniu progu domu.

Baner reklamowy Doradcy Nord

Jakie kolory wybrać do salonu?

Salon to miejsce, w którym spędzamy czas głównie w weekendy oraz dni wolne od pracy, dlatego możemy tutaj sobie pozwolić na więcej swobody oraz spontaniczności. Jednak kolory ścian należy zestawić z całym wyposażeniem mieszkania. Salon przede wszystkim powinien być słoneczny oraz przestronny, to miejsce, w którym organizujemy spotkania.

Idealne kolory do salonu to biel i błękity, które wpływają kojąco oraz pomagają w nawiązywaniu konwersacji. Ponadto kolor niebieski wzbudza w nas zaufanie, dlatego również bardzo dobrze sprawdza się w przypadku sal konferencyjnych. Innym rozwiązaniem może być zieleń w kontraście z bielą, które wpływają na poczucie równowagi i harmonii. Kolor zielony ponadto wzbudza w nas kreatywność, dlatego stanowi idealny dodatek w biurach.

Kiedy zdejmujemy się na wybór niebieskiego oraz odcieni powinien on stanowić dodatek do jasnych ścian, nie może być kolorem dominującym, ponieważ wnętrze będzie sprawiało wrażenie zimnego i niedostępnego. Największy problem zawsze stanowi utrzymanie równych proporcji, jednak nie powinniśmy się bać zabawy z kolorami. Najlepiej jest wybrać kolor dominujący, a zaszaleć z dodatkami.

Jakimi kolorami ocieplić sypialnię?

Sypialnia powinna być miejscem, w którym się regenerujemy, ale zarazem rozpalać zmysły. W sypialniach sprawdzają się jasne pastelowe odcienie w ciepłych kolorach jak lawendowy, odcienie piasku czy łąki. Przy takich lekkich kolorach można zastosować atrakcyjne dodatki w postaci ciemnych świec, czy poduszek z mocnym kolorystycznym akcentem.

Jasne kolory ścian doskonale współgrają z intensywnymi odcieniami zasłon czy nakrycia na łóżko.

Kolejnym istotnym dodatkiem do sypialni jest światło, które będzie współgrało z wybranym przez nas kolorem ścian. Po całym dniu spędzonym głównie przy sztucznym świetle postaw na ciepłe blaski świec, czy lampek nocnych, dzięki czemu twoje ciało zaczynie odpoczywać, dzięki czemu łatwiej zasnąć.

Jakich kolorów wnętrz unikać?

Dobór kolorów powinien być uzależniony głównie od twoich upodobań, ponieważ są zwolennicy pasteli, jak i kolorów bardziej wyraźnych. Jednak nasz organizm regeneruje się i odpoczywa w barwach natury, czyli odcieniach piasku, błękitów czy zieleni. Niestety kolor czerwony czy czarny nie jest kolorem, który powinien dominować we wnętrzach, a jedynie w dodatkach.

Czerwień i czerń z reguły wywołują poddenerwowanie i pospiech, co nie wpływa pozytywnie na samopoczucie. Jeśli jesteś zwolennikiem wyraźnych kolorów na ścianach, to możemy ich używać głównie w pomieszczeniach dziennych, jak salon, kuchnia czy hol. Sypialnia pomimo naszych upodobań powinna pozostać stonowana i stanowić miejsce relaksu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *