Czym jest kosztorys budowlany?

Kosztorys budowlany jest dokumentem, który powinien zostać wykonany przed każdą dużą inwestycją. Oszacowanie kosztów, jakie poniesiemy w związku z planowana inwestycją wybudowania domu będzie nam potrzebne przy określeniu, jakich środków finansowych potrzebujemy oraz w czasie negocjacji z wykonawcą prac budowlanych. Istnieją dwa sposoby nabycia kosztorysu budowlanego, można go sporządzić samodzielnie korzystając z darmowych kalkulatorów budowlanych lub zamówienie go u profesjonalnego kosztorysanta.

Jakie są kategorie kosztorysu budowlanego?

Kosztorys budowlany zawiera wyliczenia kosztów, jakie musimy ponieść w związku z budową domu. Poza wymogami formalnymi kosztorys ma również znaczenie dla inwestora, aby wiedział z jakimi kosztami powinien się liczyć oraz jakie stawki negocjować z podwykonawcami poszczególnych etapów.

Kosztorysy budowlane dzielą się na cztery podstawowe kategorie:

  • kosztorys ofertowy

  • kosztorys zamienny

  • kosztorys inwestorski

  • kosztorys podwykonawczy.

Kosztorys budowlany powinien zostać sporządzony na długo przed rozpoczęciem prac budowlanych. Inwestor ma czas na zapoznanie się z kosztami oraz przygotowaniem się do rozmów z podwykonawcami.

Kto wymaga od nas kosztorysu inwestorskiego?

Główną instytucją wymagającą przedstawienie kosztorysu budowlanego jest bank przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Bank musi wiedzieć, z jakimi kosztami związana jest inwestycja, na którą zaciągane jest zobowiązanie hipoteczne.

Poza bankiem kosztorys budowlany przydaje się w czasie negocjacji z firmą wykonawczą. Na negocjacjach, warto opierać się o stawki w kosztorysie, aby jak najwięcej zaoszczędzić.

Przy budowie domu wymagany jest kosztorys inwestorski. W przypadku innych kategorii kosztorysów nie są one uznawane przez instytucje bankowe. Z reguły stosuje się je wyłącznie do negocjacji z wykonawcami prac budowlanych lub w momencie przeprowadzania drobnych remontów.

Co zawiera kosztorys inwestorski?

Znajdziemy w nim:

  • dokumentacje projektową nieruchomości

  • przedmiar robót budowlanych

  • założenia wyjściowe.

W dokumentacji projektowej powinno zostać zawarte:

  • projekt budowlany

  • inwentaryzację

  • technologia budownictwa.

Przedmiar robót budowlanych to nic innego, jak kwestie związane z pracami budowlanymi, jakie należy wykonać. W dokumencie przedmiaru budowlanego znajdziemy szczegóły przedsięwzięcia, jak powierzchnie ścian, stropów czy dachu. Na tej podstawie można dokonać dokładnych obliczeń kosztów związanych z inwestycja budowy domu. Przedmiar robót budowlanych wymagany jest wyłącznie w przypadku sporządzania kosztorysu szczegółowego.

Założenia wyjściowe opisują technologie wykonania nieruchomości, poszczególnych prac podwykonawczych oraz rodzaje materiałów wymaganych przy określonym rodzaju technologii. W założeniach wyjściowych znajdzie się również standard wykończenia nieruchomości.

Jak wykonać kosztorys inwestorski?

Kosztorys budowlany jest niezbędnym dokumentem przy budowie domu. Nawet jeśli nie zaciągamy kredytu hipotecznego, warto wiedzieć z jakimi kosztami wiąże się nasza inwestycja. Kosztorys budowlany najłatwiej kopić gotowy od kosztorysanta. Nabycie gotowego kosztorysu gwarantuje nam, że został on wykonany w prawidłowy sposób. Niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Kosztorys budowlany można również wykonać samodzielnie w tradycyjny sposób, mianowicie wykorzystując w tym celu powszechnie dostępne wzory kosztorysów. Aby kosztorys został wykonany prawidłowo, należy posiadać wiedzę budowlaną oraz aktualne stawki podwykonawców oraz ceny materiałów budowlanych.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem na budowę domu zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *