Jak bezpiecznie kupić mieszkanie

Kupno mieszkania powinno być przemyślaną decyzją, aby było bezpieczne należy się do tego odpowiednio przygotować. Własne mieszkanie to marzenie, które można zrealizować bez większego stresu. Dzięki naszym krokom zakup mieszkania nie będzie cię już przerażał.

Jaki minimalny wkład własny wymagany jest przy kredycie hipotecznym?

Wielu marzy o zakupie mieszkania za gotówkę, ale realia są realiami i raczej kupujemy mieszkania zaciągając kredyt hipoteczny. Banki kredytujące wymagają od nas spełnienia rekomendacji S KNF, która mówi o wysokości minimalnego wkładu własnego.

Od stycznia bieżącego roku minimalny wkład własny wynosi od 10 do 20 proc. wartości kupowanego mieszkania. Bezpieczny zakup mieszkania wymaga od nas posiadania wskazanej kwoty w innym wypadku narażeni jesteśmy na zaciągnięcie dodatkowego kredytu gotówkowego na pokrycie wymaganej kwoty, o ile posiadamy zdolność lub ubezpieczenie brakującej sumy. Dodatkowe ubezpieczenie wkładu własnego podnosi koszty zaciąganego kredytu mieszkaniowego.

Jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera, należy podpisać umowę przedwstępną, która będzie zawierała klauzulę o odstąpieniu od umowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jest to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek, gdyby bank wydał nam negatywna decyzję kredytową.

Zasięgnij porady radcy prawnego

Kiedy już posiadamy odpowiedni wkład własny i decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego przychodzi czas na omównie umowy kredytowej. Nie jest to prosty dokument, dlatego warto udać się na konsultacje do radcy prawnego.

Na spotkaniu z radcą prawnym, warto również omówić umowę przedwstępną na zakup mieszkania. Bezpieczny zakup mieszkania wiąże się z podpisaniem szeregu dokumentów, dlatego tak ważne jest znać ich treść.

Jak sprawdzić stan prawny kupowanej nieruchomości?

Decydując się na zakup mieszkania, należy sprawdzić stan prawny nieruchomości, czyli wpisy do ksiąg wieczystych. Pewność, że kupowana nieruchomość nie posiada nie korzystnych wpisów pozwoli nam spać spokojnie. Kupując mieszkanie od dewelopera dobrze jest sprawdzić status gruntu, na którym budowane jest osiedle.

Stojąc przed wyborem mieszkania własnościowego czy użytkowania wieczystego należy się przyjrzeć kosztom jakie ponosi nabywca. Mieszkanie własnościowe wymaga od nas przy zakupie opłacenia podatku od nieruchomości. Natomiast użytkowanie wieczyste zobowiązuje do ponoszenia wyższych kosztów na rzecz gminy oraz Skarbu Państwa.

Garaż – zysk czy strata?

Mogłoby się wydawać, że zakup garażu to nic trudnego. Przed podpisaniem umowy o zakupie garażu wraz z mieszkaniem, należy sprawdzić, czy garaż stanowi udział w nieruchomości czy jesteśmy wyłącznie jego użytkownikami.

Jeśli decydujemy się na zakup garażu na własność, powinniśmy się liczyć z kosztami jego utrzymania. Natomiast, jeśli garaż stanowi udział w nieruchomości wspólnej, zobowiązani jesteśmy do wnoszenia opłat do wspólnoty oraz opłat podatku od nieruchomości mieszkalnej.

Jak odebrać mieszkanie po jego kupnie?

Odbiór mieszkania to ostatni etap kupowanej nieruchomości. Na odbiór należy udać się z fachowcem, który będzie posiadał odpowiednie uprawnienia i wiedzę, dzięki której bezpiecznie zakończymy ostatni etap zakupu mieszkania.

Przed ostatecznym podpisaniem umowy zakupu mieszkania, należy sprawdzić czy nieruchomość nie posiada wad konstrukcyjnych oraz innych usterek, które nie były widoczne przy pierwszej wizycie w mieszkaniu.

Podsumowując, bezpieczny zakup mieszkania to przede wszystkim rozwaga i uzbrojenie się w narzędzia, dzięki którym nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów. Radość z zakupu własnej nieruchomości czasami może nam przysłonić to, co najistotniejsze. Jednak, warto poradzić się specjalisty, aby być pewnym, że nasze mieszkanie jest takie jakie powinno być.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem mieszkaniowym zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *