Projektując dom, należy kierować się kilkoma warunkami, aby spełniał on swoje ostateczne przeznaczenie. Poza ładnym wyglądem powinien być również funkcjonalny, przestronny oraz energooszczędny.
Nowoczesne budownictwo jest coraz bardziej nastawione na oszczędzanie i nie mowa tutaj o oszczędności w materiałach, ale oszczędnościach płynących z użytkowania nieruchomości. Chodzi głównie, aby dom nie pochłaniał zbyt wiele energii elektrycznej ani cieplnej. Ponadto dom powinien być dostosowany do potrzeb jego mieszkańców.
Czym kierować się przy wyborze projektu domu?
Wygląd zewnętrzny domu nie powinien być czynnikiem decydującym w wyborze projektu domu. Najważniejsza jest jego funkcjonalność wewnątrz.
Elewacje można zawsze zmienić lub dostosować do upodobań w danym momencie. Jednak ścian działowych nie przestawimy. Ponadto może się okazać, że ostatecznie domu nie da się rozbudować po latach i będziemy zmuszeni mieszkać we wnętrzach, które nie są dla nas komfortowe.
Układ pomieszczeń powinien być dostosowany do wygody domowników. Jeśli lubimy czas spędzać w kuchni lub salonie, to powinien to być dla nas priorytet przy rozplanowywaniu poszczególnych pomieszczeń.
Jaki kształt domu?
Obrys nieruchomości jest również niezwykle istotny. Zazwyczaj im mniej elementów posiada zewnętrzna bryła budynku, tym mniej kosztów poniesiemy. Im więcej uskoków i wykuszy będzie posiadała bryła budynku, tym więcej zapłacimy za robociznę i materiały.
Kształt budynku powinien mieć również znaczenie pod względem energetycznym. Im bardziej skomplikowany układ pomieszczeń, tym trudniej je ogrzać i utrzymać stałą temperaturę w całym budynku.
Kompaktowa bryła wcale nie oznacza, że nasz dom będzie standardowy i niewyróżniający się wśród innych. Charakteru można mu dodać wykończeniami oraz grą kolorów zastosowanych na elewacji.
Gdzie szukać oszczędności?
Obniżyć koszty domu można za pomocą wyboru mniej skomplikowanego dachu. Standardowy dach dwu spadowy jest wyborem optymalnym. Najbardziej kosztowny jest dach wielospadowy, ponieważ wymaga wielu drogich wykończeń i połączeń.
Ponadto dach powinien być dobrze zabezpieczony, aby ciepło przez niego nie uleciało. Dodatkowe obniżenie kosztów przyniesie zrezygnowanie z wykuszy dachowych czy świetlików na strychu.
Parter czy piętro?
Coraz popularniejsze staja się domy parterowe, których koszt budowy jest znacznie niższy niż w przypadku domów piętrowych lub podpiwniczonych. Przy budowie domu piętrowego, należy odpowiednio dobrać ścianę kolankową, aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca.
Wysokość domu powinna być dostosowana do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzji o Warunkach i Zabudowy Terenu. Jeśli nie posiadamy istotnej zgody, nie możemy podjąć się wybudowania domu piętrowego.
Obniżyć koszty budowy pietra można spłaszczając piętro w najmniej istotnych punktach budynku jak taras czy wejście do domu.
Jak dostosować rozmiar domu do potrzeb jego mieszkańców?
Pamiętajmy, że za rozmiarem domu poza kosztami budowy stoją koszty późniejsze związane z jego utrzymaniem. Standardowe domy w mieście posiadają wielkość do 120 mkw, na wsiach możemy znaleźć nieco większe nieruchomości.
Projektując dom, warto zastanowić się, jaka przestrzeń będzie dla nas zadowalająca. Jeśli posiadamy liczne potomstwo, to zapewne chcemy, aby każde miało własny pokój, wtedy metraż domu będzie znacznie większy niż w standardzie. Jednak standardowe rodziny zazwyczaj decydują się na metraże nieco ponad 100 mkw.
Istnieje możliwość wybudowania domu poniżej standardowych rozmiarów. Wtedy bardzo istotne jest rozplanowanie poszczególnych pomieszczeń. Z reguły potrzebujemy salonu, kuchni z jadalnią, sypialni oraz pokoju gościnnego i łazienki.
Jakimi zasadami sie kierować?
Każdy dom powinien być funkcjonalny, aby spełniać swoje zastosowanie mieszkalne. Dla każdego funkcjonalność wygląda inaczej. Jest jednak kilka zasad, jakimi powinniśmy kierować się, tworząc fikcjonalne wnętrze domu, mianowicie:
-
strefę wejściową do domu (np. ganek lub wiatrołap)
-
toaletę dla gości
-
niezbyt strome schody, jeśli posiadamy piętro
-
kuchnię i jadalnię
-
pokój dzienny
-
sypialnię
-
pokoje dla dzieci lub gości
-
łazienkę
-
pokój gościnny
-
piwnicę lub pomieszczenie gospodarcze
-
garaż.
Czy projekty gotowe dostępne w Internecie również są akceptowalne przy budowie domu?
Jeśli korzysta pani z projektu zakupionego online to jak najbardziej może on stanowić projekt budowlany pani domu.