Ile kosztuje remont mieszkania?

Koszty remontu uzależnione są od rozmachu, z jakim zamierzamy odnawiać nasze cztery kąty. Remont możemy wykonać własnymi silami lub skorzystać z oferty firmy remontowej. Przy remoncie mieszkania można skorzystać z kredytu gotówkowego bądź pożyczki hipotecznej.

Jak zmniejszyć koszty remontu?

Remonty z reguły są pracochłonne i czasochłonne. No i ten stres, gdy nie idzie po naszej myśli. Przy kredycie gotówkowym dla banku najistotniejsza jest zdolność kredytowa. Nie musimy przedstawiać ani kosztorysu prac, ani etapy, na jakim jest nasz remont. Dzięki temu możemy zaciągnąć kredyt gotówkowy dopiero w momencie, gdy skończy się domowy budżet przeznaczony na remont. Przy pożyczce hipotecznej niestety zobowiązani jesteśmy do przedstawienia kosztorysu prac.

Jeśli nasz budżet jest okrojony, a zaciągany kredyt nie pokryje pensji firmy remontowej, to wiele prac można wykonać samodzielnie. I tak przy większym odnawianiu firma remontowa może wykonać wyłącznie najtrudniejsze prace, jak przestawianie ścian czy montaż nowych instalacji. Pozostałe prace jak malowanie można wykonać samodzielnie, dzięki czemu zoptymalizujemy koszty.

Wracając do pożyczki hipotecznej, należy wspomnieć, że można ją zaciągnąć wyłącznie na wskazany we wniosku kredytowym cel, jakim jest w naszym wypadku generalny remont mieszkania. Niestety finansowanie hipoteczne jest o tyle ograniczone, że ze środków kredytowych możemy wykonać jedynie prace trwałe, jak przestawianie ścian, montaż drzwi i okien lub wykonanie mebli pod zabudowę. Nie możemy natomiast zakupić mebli wolno stojących, firanek czy nowego dywanu.

Kiedy zacząć remont?

Z odnawianiem mieszkania jest jak z budową domu, najlepiej pierwsze prace zacząć wczesną wiosną, aby skończyć przed latem. Najlepszym okresem na prace remontowe jest moment, w którym stać na wykonanie remontu lub na zaciągnięcie kredytu, dzięki któremu wykonamy metamorfozę mieszkania.

Wiosna jest to czas, kiedy za oknem zaczyna robić się zielono, a my mamy więcej energii, poza tym znacznie łatwiej wykonywać prace remontowe nawet te wewnątrz, jeśli za oknem jest ciepło i przyjemnie. Temperatura na zewnątrz ma wpływ, przede wszystkim na to jak szybko będzie schła gładź w pomieszczeniach, a później farby czy klej do tapet. Poza tym znacznie łatwiej wywietrzyć pomieszczenie, kiedy za oknem nie ma śnieżycy.

Pierwsze przygotowania do remontu można rozpocząć już zimą jak przygotowanie kosztorysu, przeliczenie oszczędności oraz zaciągnięcie ewentualne kredytu. Jeśli planujemy zaciągać kredyt gotówkowy, to formalności kredytowe nie będą dla nas zbyt obciążające, z reguły decyzja o przyznanym finansowaniu udzielana jest do trzech dni. Natomiast w przypadku pożyczki hipotecznej czas decyzji może sięgać nawet 30 dni. Poza tym kredytobiorca zobowiązany jest do ustawienia wpisu do hipoteki.

Remont mieszkania

Kiedy się ten remont skończy?

Prace remontowe można podzielić na kilka etapów. W pierwszej kolejności należy przeliczyć koszty remontu oraz dodać pewien bufor, ponieważ z reguły remonty bywają nieprzewidywalne i raczej lepiej mieć pewien zapas gotówki na pokrycie dodatkowych kosztów. Następnie należy się wybrać na zakupy, ale warto najpierw kupić niezbędne materiały do wykonania podstawowych prac. Wykańczanie wnętrza najlepiej pozostawić na koniec i pokryć ze środków, które zaoszczędziliśmy na pozostałych etapach remontu.

Co do wykonywania prac remontowych istnieje wiele szkół, jednak warto się zastanowić czy zamierzamy przeprowadzać generalny remont całego mieszkania, czy po kolei każdego pomieszczenia. W przypadku generalnego remontu do kosztów kredytu, należy doliczyć dodatkowe kwoty związane z wynajmem mieszkania (na okres prowadzonych prac remontowych) lub przeprowadzenia się na ten czas do rodziców czy teściów.

Generalny remont ma swoje zastosowanie wyłącznie, jeśli planujemy korzystać z ekipy remontowej, która w określonym czasie wykona dla nas prace. Natomiast, jeśli chcemy remontować mieszkanie własnymi siłami, to lepiej wykonywać prace w kolejnych pomieszczeniach zaczynając od tych, które wymagają najpotrzebniejszych prac, z reguły jest to łazienka, toaleta oraz kuchnia.

Jeśli jesteś zainteresowany/a pożyczką hipoteczną lub kredytem gotówkowym zapraszamy do kontaktu.

Śledź nas na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *