Co zmienia nowa ustawa hipoteczna?

Głośno zapowiadana nowa ustawa hipoteczna wchodzi w życie. Po wielu konsultacjach projekt ustawy został zaakceptowany, na szczęście wprowadza ona głównie większy zakres ochrony dla kredytobiorców kredytu hipotecznego. W ustawie o kredycie hipotecznym znajdziemy nowe zapisy dotyczące samego kredytu, jak i pracy dotyczącej pośredników kredytowych oraz banków. Jeśli ustawa zostanie zaakceptowana przez sejm w obecnej formie to wejdzie w życie po 12 tygodniach od dnia ogłoszenia w Monitorze Ustaw.

Jaka zmiana zaszła w udzielaniu kredytów hipotecznych?

Podstawową zmianą jaka zaszła w udzielaniu kredytów jest skrócenie okresu oczekiwania na decyzje kredytową. Po zmianach banki w ciągu 21 dni będą zobowiązane do przedstawienia decyzji kredytowej. Czas liczony jest od momentu dostarczenia wszystkich dokumentów kredytowych do analizy wniosku.

Prawo do udzielania kredytów hipotecznych zostało przyznane wyłącznie bankom oraz SKOK-ą, natomiast nie będzie ono przysługiwało firmom pożyczkowym.

Dodatkowo banki nie będą już miały takiej swobody w naliczaniu opłat za wcześniejszą spłatę kredytu. W praktyce oznacza to, że banki tylko przez okres trzech lat od dnia zaciągnięcia zobowiązania będą mogły naliczać opłatę dodatkową za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu. Ponadto jeśli kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę kredytu przed upływem wspomnianych 3 lat to bank nie może pobrać opłaty wyższej niż 3 proc. wartości spłacanego zadłużenia.

Odstępstwo stanowi natomiast problem z płynnością finansową kredytobiorcy, który nie spłaca kredytu hipotecznego, w przypadku restrukturyzacji oraz dalszemu niespłacaniu kredytobiorca będzie miał czas do sześciu miesięcy na sprzedaż nieruchomości. 

Co się zmieni w kredytach walutowych?

Kolejna zmiana dotyczy kredytów walutowych, mianowicie kredyt w obcej walucie będzie można zaciągnąć w walucie, w której otrzymuje się większość dochodów.

Dla przykładu jeśli małżeństwo zaciąga kredyt hipoteczny i mąż otrzymuje wynagrodzenie w euro, które jest wyższe od wynagrodzenia żony, która otrzymuje je w złotówkach, to bank udzieli finansowania w polskich złotych.

Dodatkowo banki nie będą miały prawa uzależnienia wydania decyzji pozytywnej od ilości ofert dodatkowych, z których mają skorzystać kredytobiorcy. Bank ma prawo wymagać założenia rachunku bankowego w celu prowadzenia operacji kredytowych, ale konto to musi być bezpłatne.

Podobne zmiany dotyczą ubezpieczenia, mianowicie bank ma prawo żądać ubezpieczenia nieruchomości, ale kredytobiorca może sam dostarczyć polisę, jednak powinna ona spełniać wymagania banku kredytującego.

Jakimi zmianami zostali objęci pośrednicy kredytowi?

Jedną z istotniejszych zmian dotyczących pośredników kredytowych jest nałożenie obowiązku rejestracji w Komisji Nadzoru Finansowego. Ponadto będą zobowiązani do uiszczania opłaty 0,3 proc. od zrealizowanej umowy kredytu hipotecznego.

Ustawa o kredycie hipotecznym reguluje również nowy termin rejestracji pośredników kredytowych, który po zmianach będzie wynosił do 6 miesięcy, a nie jak we wcześniejszych wpisach 30 dni.

Projekt ustawy o kredycie hipotecznym po wprowadzonych poprawkach senackich wpłynie do sejmu.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem hipotecznym zapraszamy do kontaktu.

2 thoughts on “Co zmienia nowa ustawa hipoteczna?

    • Okres kiedy możemy zacząć nadpłacać kredyt jest ściśle uregulowany w umowie kredytowej. Z reguły najczęściej kredyty hipoteczne można nadpłacać już po 3-5 lat od dnia zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *