Jak bezpiecznie kupić mieszkanie z rynku wtórnego?

Mieszkania z rynku wtórnego nadal cieszą się sporym zainteresowaniem, pomimo iż deweloperzy w ostatnich latach oferowali klientom mieszkania w rozsądnych cenach. Główną zaletą mieszkania od innego właściciela jest możliwość szybszej przeprowadzki niż w sytuacji zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, gdzie z reguły czeka się na wybudowanie nieruchomości przez dewelopera. Jednak rynek pierwotny kryje wiele mankamentów, na które trzeba uważać, nabywając mieszkanie z drugiej ręki.

Jakie są zalety nieruchomości z rynku wtórnego?

Największym atutem nieruchomości z rynku pierwotnego jest szerszy wybór lokalizacji. Z reguły deweloperzy w swojej ofercie posiadają określoną lokalizację, natomiast rynek wtórny oferuje znacznie więcej. Deweloperzy najczęściej budują w lokalizacjach oddalonych od centrum, co oznacza dodatkowe koszty dojazdu do pracy.

Ponadto mieszkania z drugiej ręki oferują również więcej możliwości pod względem metrażu oraz stylu, chodzi głównie o zakup mieszkania w kamienicy.

Jak sprawdzić dokumenty kupowanej nieruchomości?

Sam wybór nieruchomości z dobrą lokalizacją to jeszcze nie sukces, do niego droga daleka. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy zbywca nieruchomości ma do niej prawo. Zapis taki znajdziemy przede wszystkim w akcie notarialnym oraz w księdze wieczystej. Najprościej jest sprawdzić księgę wieczystą, ponieważ dzięki portalowi internetowemu Księgi Wieczyste online można sprawdzić stan prawny nieruchomości.

Księgi Wieczyste składają się z czterech działów, między innymi:

  • Dział I – nazwa i opis dóbr

  • Dział II – nazwisko właściciela, tytuł nabycia dóbr oraz ich wartość

  • Dział III – ścieśnienia własności

  • Dział IV – długi hipoteczne.

W przypadku nabycia nieruchomości z rynku wtórnego interesuje nas Dział II i IV, gdzie znajdziemy aktualnego właściciela nieruchomości oraz czy nieruchomość posiada jakieś wpisy hipoteczne. Poza wpisami należy również sprawdzić płatności w spółdzielni, jeśli nabywamy mieszkanie lub w gminie, jeśli nabywamy dom. Zaświadczenie o niezaleganiu w opłatach względem sprzedawanej nieruchomości może nam dostarczyć zbywca.

Innym istotnym elementem, który obowiązkowo należy sprawdzić, przed dokonaniem zakupu jest sprawdzenie służebności. W praktyce oznacza to, że sprawdzamy, czy osoby trzecie nie mają prawa do zamieszkiwania nieruchomości. Osobą trzecią nie jest właściciel, ale może to być jego małżonka, dziecko, wnuki, babcia czy dziadek. Należy pamiętać, że służebność wygasa dopiero w momencie śmierci osoby, która była do niej uprawniona. Na podobnych zasadach odbywa się prawo dożywotniego zamieszkiwania nieruchomości.

Gdzie sprawdzić status meldunkowy sprzedawcy mieszkania?

Po sprawdzeniu formalnych kwestii związanych ze służebnością oraz dożywotnym prawem do zamieszkiwania potencjalni nabywcy powinni również sprawdzić, czy w dniu nabycia nieruchomości poprzedni właściciele wymeldowali swoich lokatorów, oraz siebie.

W dniu podpisania aktu notarialnego zbywca nieruchomości powinien dostarczyć zaświadczenie o wymeldowaniu wszystkich lokatorów z nieruchomości, ale nie zaszkodzi sprawdzić w urzędzie meldunkowym tego osobiście. Jeśli zbywca dopiero po podpisaniu aktu notarialnego dokona wymeldowania, również powinno to być zawarte w formie pisemnej umowy.

Co się składa na cenę nieruchomości?

Nie ma nic za darmo, nie wierzmy, że ktoś ma wielkie serce i specjalnie dla nas obniża cenę nieruchomości poniżej ceny rynkowej. W sytuacji, kiedy mieszkanie jest wyceniane poniżej swojej wartości, powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza.

Zaniżona cena nieruchomości może świadczyć o złym stanie technicznym, nieprzyjemnych sąsiadach, niebezpiecznej i hałaśliwej okolicy. Ponadto, jeśli w przyszłości nie chcemy być zaskoczeni, że naprzeciwko naszego mieszkania powstaje nowa linia tramwajowa, to należy zapoznać się z miejskim planem zagospodarowania przestrzennego, w którym zawarte są wszelkie plany zagospodarowania okolicy.

Kiedy sprawdzić wyposażenie nieruchomości?

Kiedy już dojdzie do podpisania aktu notarialnego, ostatnim etapem nabycia nieruchomości jest jej odbiór i tutaj może nas spotkać największe zaskoczenie. Przede wszystkim odbierając mieszkanie czy dom należy sprawdzić, czy stan nieruchomości jest zgodny z tym, co zapisano w akcie notarialnym.

To, co głównie powinniśmy sprawdzić to zarówno stan techniczny, jak i wyposażenie. Jeśli w czasie oglądania nieruchomości, jak i w akcie notarialnym zagwarantowano nam wyposażenie kuchni, to poprzedni właściciel nie ma prawa wymontować ani mebli (chodzi o zabudowę kuchni) ani sprzętów AGD.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem hipotecznym zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *