Co z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Kredyt hipoteczny to decyzja niekiedy wiążąca na całe życie. Dla banku kredytobiorcy zobowiązani są do regularnego spłacania rat kredytowych, rozwód nie zwalnia ich z obowiązku opłat. W świetle prawa małżonkowie nie pozostają dłużej w związku małżeńskim, jednak dla banku są nadal współkredytobiorcami. Na szczęście istnieje kilka furtek dogodnego wyjścia z kredytowego impasu.

Jak bank zareaguje na rozwód?

Pomimo pełnoprawnego rozwodu małżonkowie nadal są zobowiązani do regularnego opłacania rat kredytowych. Zaistniała sytuacja dotyczy również małżonka, który fizycznie nie zamieszkuje w mieszkaniu, na które wspólnie z byłym małżonkiem zaciągnęli kredyt hipoteczny.

Przykład

Pan Kowalski nabył wspólnie z małżonką nieruchomość, po latach podjęli decyzję o rozwodzie. Była małżonka pana Kowalskiego wyprowadziła się z mieszkania i przestała dokładać się do raty kredytowej. Po kilku miesiącach od rozwodu pan Kowalski utracił stały dochód, czego skutkiem było zaprzestanie spłacania kredytu hipotecznego. W tej sytuacji bank do zapłaty rat bieżących oraz zaległych wezwie byłą małżonkę pana Kowalskiego.

Jedną z możliwości uniknięcia sytuacji wspomnianej w przykładzie jest ustanowienie rozdzielności majątkowej, przez co jedynym kredytobiorcą pozostałby mąż, natomiast żona byłaby zwolniona z opłacania rat kredytowych.

Innym rozwiązaniem może być złożenie wniosku w banku o wyłączenie jednego z współkredytobiorców z kredytu. W tej sytuacji bank będzie prosił o przedstawienie zabezpieczenia przez kredytobiorcę, który pozostaje w kredycie. Zabezpieczeniem jest odpowiednia zdolność kredytowa.

Jaką procedurę podejmuje bank przy wyłączaniu jednego z kredytobiorców?

Zadaniem małżonków jest złożenie w banku wniosku o odłączeniu jednej osoby od kredytu hipotecznego. I tutaj sytuacja się komplikuje, ponieważ bank będzie żądał zabezpieczenia takie, jakie dawał drugi małżonek.

W wielu przypadkach samodzielna kontynuacja spłaty kredytu jest mało realna, ponieważ pozostający małżonek nie ma odpowiedniej zdolności kredytowej. Niestety, nawet jeżeli małżonek pozostający w kredycie posiada odpowiednią sytuację finansową, bank nie musi wyrazić na to zgody.

Zbyt mała zdolność kredytowa jednego współkredytobiorcy nie zamyka jeszcze drogi do wyłączenia z kredytu drugiej strony. Innym rozwiązaniem może być znalezienie innego kredytobiorcy, którym może być członek rodziny – brat, siostra czy rodzice. Warunkiem dołączenia do kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej przez nowego współkredytobiorcę.

Czym skutkuje podział majątku przy rozwodzie w świetle kredytu hipotecznego?

Niekiedy małżeństwa decydują się na sądowy podział majątku. W tej sytuacji z reguły małżeństwa decydują się na sprzedaż mieszkania, spłatę kredytu, a kwota pozostała podlega podziałowi. Zdarzają się również sytuacje, gdzie bank wyraża zgodę na spłatę części kredytu hipotecznego, która przypada w udziale jednemu ze współmałżonków, natomiast drugi małżonek spłaca swoją część kredytu.

Innym rozwiązaniem, jeśli nie dojdzie do podziału majątku, jest wynajem mieszkania, natomiast z uzyskiwanego czynszu za najem opłacanie kredytu hipotecznego. Tym samym oboje byłych małżonków nie są obciążeni spłacaniem comiesięcznych rat.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem hipotecznym zapraszamy do kontaktu.

2 thoughts on “Co z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

  • Mamy z mężem separacje, z tego co wiem mieszka on w wynajętym mieszkaniu a ja zostalam w naszym wspólnym mieszkaniu i od roku sama spłacam kredyt czy przy rozwodzie zostaną mi wypłacone te środki które juz zainwestowałam?

    • Witam Pani Mariolu,
      rozwód nie stanowi podstawy do wypłacenia jednemu kredytobiorcy rekompensaty za regularne spłacanie kredytu hipotecznego. Jeśli zaciągali Państwo kredyt wspólnie to mogą Państwo ubiegać się o wyłączenie jednego z współmałżonków z kredytu lub sprzedać mieszkanie i spłacić kredyt hipoteczny. W razie pytań zapraszam do Kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *