Jak wybudować dom krok po kroku?

Budowa domu to nie tylko układanie cegły na cegle, ale również formalności. Zazwyczaj składa się z kilku etapów prac budowlanych. Czeka nas jeszcze wybór ekipy budowlanej. Można zatrudnić generalnego wykonawcę, który wybuduje dom od podstaw, aż do stanu pod klucz lub wybierzemy dobór firm budowlanych odpowiednich do poszczególnych etapów budowy. Budowa domu składa się z 5 etapów.

Budowa domu krok po kroku

Pierwszy etap – budowa domu stan zero

Stan zero oznacza przygotowanie terenu pod budowę oraz ogrodzenie placu budowy. W tym momencie konieczna jest wizyta geodety, który wytyczy miejsce budowy domu. Po sporządzeniu mapy możemy przejść do przygotowania terenu pod wylanie fundamentów. Nad pracami stanu zero czuwa kierownik budowy, który dokonuje odpowiednich wpisów do dziennika budowy.

Przed postawieniem fundamentów, należy wykonać prace przygotowawcze gruntu, czyli wykonać odpowiedni wykop pod fundamenty oraz zabezpieczyć go izolacja przeciwwilgociową. Wylanie fundamentów jest niezwykle istotne dla trwałości całej konstrukcji budowlanej. Masa fundamentów powinna łączyć się z budynkiem oraz nośnikiem gruntu.

Geotechnik badający jakość gruntów może zlecić wykonanie dodatkowych drenaży, jeśli grunt jest zbyt podmokły. Na tym etapie budowy rozmieszcza się wszystkie elementy pionowe kanalizacji, czyli potrzebujemy konsultacji z architektem, a jeśli korzystamy z katalogowego projektu to wystarczy dostosować rozkład do tego jaki widnieje w projekcie.

O wyborze najlepszego projektu budowlanego przeczytasz tutaj.

Drugi etap – budowa domu stan surowy otwarty

Kolejny bardzo ważny etap budowy, który zawiera cały proces postawienia konstrukcji budynku, czyli ścian, kominów, stropów oraz dachu. Na tym etapie zobowiązani jesteśmy wynająć ekipę budowlaną. Więcej o ekipach budowlanych przeczytasz tutaj.

Etap drugi powinien rozpocząć się wczesną wiosną, dzięki czemu na zimę będzie można wprowadzić się do wymarzonego domu. Wszelkie prace mokre powinny rozpocząć się po okresie mrozów. Ciepła wiosna sprzyja budowie domu.

Jest to etap, na którym można poczynić pewne oszczędności związane z wyborem rodzaju stropów oraz pokryciem dachu. Cena dachu uzależniona jest ściśle od jego rodzaju, im bardziej skomplikowany projekt dachu tym koszty większe.

Trzeci etap – budowa domu stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty polega na zamknięciu pierwszych etapów budowy. Nadchodzi okres wyboru, okien, drzwi czy bramy do garażu. Na tym etapie montowane są elementy izolacyjne budynku chroniące go przed czynnikami atmosferycznymi.

To kolejny etap, kiedy zatrudniamy ekipę wykończeniową lub większość prac wykonujemy samodzielnie, dzięki czemu sporo zaoszczędzimy. Kładziona jest elektryka, to w tym momencie planujemy, gdzie umieścimy kontakty oraz elementy kanalizacyjne. Montowane są również elementy sanitarne. Dodatkowo, warto zainstalować alarm przeciwwłamaniowy.

Etap trzeci wymaga od nas przeprowadzenia prób i odbioru instalacji elektrycznej oraz gazowej czy wentylacyjnej. Można przeprowadzić pierwsze kontrole i odbiory robót budowlanych związanych z drugim etapem budowy.

Etap czwarty – oddanie kluczy do domu

Dotarliśmy do najbardziej pracowitego etapu budowy. W tym momencie musimy zacząć myśleć o wykończeniu wnętrza, które będzie się nadawało do zamieszkania. Na szczegółowy plan wykończenia domu pod klucz związany jest z wykończeniem wnętrz.

Przyszedł czas na wykończenie wnętrza, czyli malowanie ścian, biały montaż (np. wanna brodzik, zlewy i umywalki), kafelkowanie, montowanie schodów. Nie należy zapominać, że na zewnątrz budynku, czyli podwórku i ogródku także należy przeprowadzić prace budowlane. Najlepszy czas na wykonanie podjazdów, schodów czy stawiania ogrodzenia.

Po oddaniu budynku do użytku wystarczy, że właściciel wstawi meble i udekoruje pomieszczenia. Dodatkowo należy zamknąć etap budowy dokonując odpowiednich odbiorów prac budowlanych.

Etap piąty – możemy mieszkać

Na koniec właściciel budowy zobowiązany jest zgłosić zakończenie prac budowlanych. Jeśli wszystkie prace zostały wykonane należycie to otrzyma on zgodę na zamieszkanie w budynku. Ostatni etap budowy wymaga przedłożenia nadzorowi budowlanemu szczegółowych dokumentów z procesu budowlanego, takich jak:

  • wypełniony dziennik budowy

  • podwykonawcza inwentaryzacja geodezyjna

  • kopia świadectwa energetycznego

  • dokumentację odbioru przyłączy

  • oświadczenie kierownika budowy o wykonaniu prac zgodnie z prawem budowlanym oraz projektem architektonicznym.

Po złożeniu kompletnej dokumentacji właściciel domu powinien odczekać 21 dni, jeśli w tym okresie nie zostanie złożone odwołanie przez nadzór budowlany może się on wprowadzić do swojego domu.

Jeśli przy budowie domu wybraliśmy system gospodarczy to firma wykonująca prace budowlane rozlicza się z inspektorem nadzoru budowlanego. Ostatnim elementem jest zameldowanie się pod nowym adresem.

Jeśli jesteś zainteresowany kredytem pod budowę domu zapraszamy do Kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *