Jak wybrać solidną ekipę budowlaną?

Przed wybudowaniem domu, należy wykonać kilka kroków, aby budowa nie przerodziła się w koszmar. Połową sukcesu jest znalezienie odpowiedniej firmy budowlanej. Nie jest to zadanie proste, ale do zrealizowania. Przede wszystkim warto skorzystać z porad znajomych, którzy mają doświadczenie w tym zakresie. Dobry projekt, odpowiednie technologie i firma budowlana z doświadczeniem zapewnią sukces naszej inwestycji.

Jaki system budowy domu wybrać?

Dom można budować na kilka sposobów, ale nie obejdzie się bez zatrudnienia firmy budowlanej. Istnieje możliwość doboru systemu, w jakim będzie budowany nasz dom. Mianowicie systemem gospodarczym, z pomocą dewelopera lub samodzielnie.

W systemie pod klucz zatrudniamy generalnego wykonawcę, który jest odpowiedzialny za wybudowanie nieruchomości. W jego zakresie będzie dobór fachowców do poszczególnych etapów budowy, zdobycie sprzętu czy zakup materiałów budowlanych. W systemie pod klucz podpisujemy z wykonawcą budowy umowę, który rozlicza się z inspektorem budowlanym. Ryzykiem w tym systemie budowlanym jest to, że ekipa niekoniecznie zrealizuje projekt według naszych zamierzeń.

Za pośrednictwem dewelopera możemy nabyć gotową nieruchomość w stanie deweloperskim. Z reguły jest to stan surowy zamknięty, naszym zadaniem jest wykończenie wnętrza, jak gładzenie, malowanie ścian, kafelkowanie itd. Ponadto kupując dom od dewelopera, kupujemy projekt, na który nie mamy większego wpływu.

Możemy również wybrać system samodzielnej budowy domu. Jest to znacznie trudniejsze zadanie, ponieważ jesteśmy odpowiedzialni za każdy poszczególny etap budowy. Na naszych barkach spoczywa dopięcie poszczególnych etapów jak harmonogram prac, zatrudnianie fachowców czy negocjacje stawek z wykonawcami.

Kiedy rozpocząć poszukiwania ekipy budowlanej?

Najlepszym momentem na rozpoczęcie prac budowlanych jest okres wiosenny, kiedy świeże mury nie będą narażone na mrozy. Dlatego ekipy budowlanej najlepiej zacząć szukać późną jesienią lub wczesną wiosną, aby mieć czas na dopięcie szczegółów współpracy.

Na rynku jest wiele ekip budowlanych, ale należy wybrać tą najlepszą. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej referencje, doświadczenie. Zazwyczaj dobre firmy wysoko cenią swoje usługi.

Sprawdź referencje

Nie każda firma posiada formalnie poświadczone referencje, z reguły takie dokumenty przedstawia nam firmy o ugruntowanej opinii z dużym doświadczeniem. Zawsze można w czasie poszukiwań wesprzeć się poradą rodziny i znajomych, którzy etap budowy własnego domu mają za sobą. Można skorzystać z polecenia, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że firma jest rzetelna i sprawdzona.

Przed podpisaniem kontraktu należy omówić szczegóły współpracy. Ponadto warto zapytać o ostatnio zrealizowane projekty i poprosić o kontakt do klientów. Dobrze jest sprawdzić opinię osób, które korzystały z ekipy budowlanej.

W dzisiejszych czasach firmy budowlane można również sprawdzić w internecie. Istnieje wiele form, na których internauci wymieniają się swoimi spostrzeżeniami odnośnie do budowy domu. Na takim lokalnym forum możemy zapytać, jaka jest opinia danej firmy i czy warto z nią współpracować.

Firma z doświadczeniem

Nie powinno się skreślać młodych firm, ale minimalne doświadczenie przy wyborze ekipy budowlanej to podstawa. Podwykonawców należy dobierać do technologi jaka będzie budowany nasz dom. Właściciel firmy powinien nam przedstawić portfolio prezentujące projekty zrealizowane w takiej technologi, jaka nas interesuje. Nie powinniśmy narażać naszego projektu na ekipę, która nigdy nie pracowała z danym materiałem.

Dobra firma budowlana poza doświadczeniem będzie miała spore umiejętności, które jest w stanie poświadczyć ukończonymi szkoleniami i certyfikatami. Da nam to pewność, że powierzana inwestycja nie idzie w ręce niedoświadczonych osób.


Dodatkowo przed nawiązaniem współpracy warto sprawdzić stan zatrudnienia firmy. Jeśli posiada stałych i długoletnich pracowników, oznacza to, że firmie zależy zarówno na jakości, jak i doświadczeniu swoich pracowników. Firmy, które nie zatrudniają pracowników lub stosują praktyki sezonowe, z reguły posiadają dużą rotację i nigdy nie wiemy, na jaką akurat ekipę trafimy.

Nie kupuj kota w worku

Najważniejszą kwestią związaną z zatrudnieniem ekipy budowlanej jest sprawdzenie jej stanu prawnego. Nigdy nie powinno zatrudniać się firmy na czarno bez podpisywania formalnej umowy. Firmę budowlaną tak jak każdą inną firmę można sprawdzić w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dowiemy się z niej ,na jakich zasadach prawnych działa firma. Z reguły zapisane są tam takie informacje jak NIP, REGON, nr telefonu.

Spisując umowę o współpracy, należy w niej uwzględnić wszelkie szczegóły. Wykonawca, który będzie unikał podpisania szczegółowej umowy lub doradzał nam zrezygnowania z niektórych jej elementów, powinien budzić nasz niepokój. Tylko uczciwa firma podpisze szczegółową umowę, na uczciwych warunkach.

W umowie z wykonawcą obligatoryjnie należy zawrzeć termin oddania budynku i zakończenia prac. Termin nie powinien być ustalany na słowo. W tym wypadku nie jest to umowa wiążąca. W kontrakcie powinna znaleźć się klauzula wskazująca karę za opóźnienia lub wady wynikające z błędów ekipy budowlanej.

Jakie są koszty robocizny?

Dobra ekipa budowlana zaproponuje nam wykorzystanie nowoczesnych narzędzi do budowy domu, które znacznie skrócą czas pracy. Jednak należy pamiętać, że skrócenie czasu budowy może wiązać się z podwyższonymi kosztami.

Inwestor może skorzystać z trzech rodzajów budowy muru, mianowicie z metody:

  • trójwarstwowej, która wiąże się ze sporymi kosztami;

  • dwuwarstwowej, związanej z położeniem izolacji termiczne;

  • jednowarstwowej, najtańszej i najpowszechniejszej.

Przy współpracy z ekipą budowlana dobrym rozwiązaniem jest rozliczanie się z poszczególnych etapów budowy. W przypadku, gdy nie do końca ufamy wykonawcy, możemy skorzystać z pomocy inspektora nadzoru budowlanego, który sprawdzi dla nas poszczególne etapy. Jednak jest to dodatkowy koszt, ale daje pewność, że prace zmierzają w dobrym kierunku.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem na budowę domu zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *