Poszukując mieszkania na rynku wtórnym mamy do wyboru mieszkania w blokach z wielkiej płyty, nieco nowsze mieszkania z cegły oraz zabytkowe kamienice. Każde z tych mieszkań ma swój urok. Mieszkanie wiąże nas z danym miejscem zazwyczaj na kilka lat, dlatego warto dobrze się zastanowić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Kupując mieszkanie, warto wcześniej poznać okolice interesujących nas nieruchomości. Właściciele spółdzielni mieszkaniowych starają się rozjaśnić szarą rzeczywistość blokowisk, również wiele kamienic czeka na rewitalizację.
Jakie są zalety mieszkania z wielkiej płyty?
Obecne blokowiska nie przypominają już szarych i ponurych osiedli na obierzach miast. Spółdzielnie mieszkaniowe znacznie zrewitalizowały osiedla, odnowione zostały elewacje i elementy hydrauliczne. Na wielu placach zabaw postawiono nowe atrakcyjne urządzenia przeznaczone zarówno dla małych, jak i większych dzieci. Starsi również mogą liczyć na atrakcyjne siłownie na powietrzu.
Mieszkanie w blokach posiada dodatkowy atut w postaci windy. Może na początku nie jest to dla nas kusząca zaleta, jednak kiedy nasza rodzina się powiększy docenimy możliwość skorzystania z windy. Ponadto mieszkania osiedlowe podlegają pod wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe, które dbają o czystość i porządek zarówno na klatkach schodowych, jak i podwórkach.
Mieszkania spółdzielcze czy wspólnotowe są podłączone do miejskiej sieci grzewczej, dzięki czemu lokatorzy nie muszą zamartwiać się ogrzewaniem w okresie zimowym. Ceny ogrzewania wliczone są w comiesięczny czynsz, przez co nie odczuwa się zbytnio opłat za ogrzewanie.
Jakie są minusy mieszkania z wielkiej płyty?
Mieszkania osiedlowe nie mogą pochwalić się dobrze wykorzystaną przestronnością. Te wybudowane trzy dekady temu sprawiają wrażenie jakby je projektowano bez pomysłu. Z reguły na dużej przestrzeni jest bardzo mało miejsca. Kuchnie wąskie z małymi okami, pokoje co prawda rozkładowe, ale kompletnie nieustawne. Dodatkowo cienkie ściany powodują dyskomfort, kiedy chcemy trochę głośniej posłuchać muzyki czy zrobić generalny remont.
Zagospodarowanie nieustawnej powierzchni w sposób, który będzie satysfakcjonujący może powodować wiele frustracji. Z reguły przy przeprowadzaniu remontu, tak jak w przypadku kamienic w pierwszej kolejności należy wymienić instalacje elektryczną. Podłączenie kilku urządzeń naraz może spowodować małą awarię.
Mieszkania w blokach posiadają jeszcze jeden mankament, mianowicie wysokie czynsze. Niewątpliwie na tym polu przegrywają z kamienicami. Zazwyczaj w cenę podstawowego czynszu doliczane są opłaty dodatkowe jak wysoka oplata za fundusz remontowy, oplata za windę, wodę czy ogrzewanie.
Co oferuje mieszkanie w kamienicy?
Najważniejsza zaleta mieszkania w kamienicy jest jego klimat. Niewątpliwie pod tym względem wygrywają z pudełkowymi mieszkaniami z wielkiej płyty. Kamienice posiadają dusze, poza fantastycznymi elewacjami (pod warunkiem, że budynek przeszedł rewitalizacje) możemy liczyć na atrakcyjna powierzchnię wewnątrz. Zazwyczaj pomieszczenia są duże i przestronne ze sporymi oknami, przez które wpada światło.
Z reguły kamienice zlokalizowane są w centrum miasta, co niewątpliwie podnosi ich wartość. Najczęściej mieszkając w centrum nie musimy się martwić długimi powrotami do domu czy staniem w uciążliwych korkach.
Kolejnym atutem kamienic jest niski czynsz. Zazwyczaj do czynszu doliczana jest niewielka oplata za przeprowadzone remonty, ale stawka za metr kwadratowy jest znacznie niższa niż w blokach osiedlowych.
Jakie są minusy mieszkania w kamienicy?
Kamienice poza duszą posiadają wiele wad. Przede wszystkim jest to budownictwo z poprzedniego stulecia, co znacznie obniża wartość nieruchomości. Mieszkańcy kamienic muszą się liczyć z kosztami remontów, jakie należy wykonać, aby przywrócić świetność budynkowi z innej epoki.
Często zdarza się, że na niekorzyść malowniczych kamienic składają się inni lokatorzy. Do kamienic jakiś czas temu przykleiła się łatka mówiąca o ich lokatorach z niechlubna przeszłością. Wielu zarządców walczy z tym mianem, ale bezskutecznie.
Inwestycja w nieruchomość z przeszłością może być opłacalna dopiero po latach. Przede wszystkim budynek musi zostać odrestaurowany oraz musi się zmienić jego okolica na bardziej przyjazną.